۱۳۹۲ آذر ۹, شنبه

حمایت از کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام در ایران

حمایت از کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام در ایران 

از دوستانی که مایل به پشتیبانی از کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام در ایران هستند ,
 تقاضا می کنیم تا یک شنبه 01.12.13 امضاء های خود را به این آدرس بفرستند
laghve.edam@gmail.com

حامیان مادران پارک لاله ایران - مادران صلح دورتموند 


از کارزار «لغو گام به گام اعدام» در ایران پشتیبانی کنیم!

«در فردایی محتوم، ضرورت‌های تربیتی، ما مردم ایران را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اعدام مجرمان و متهمان، از هر سنخ و گروه، دست برداریم و به جای آن به اِعمال شیوه های سازنده تربیتی بپردازیم.» 
(فراخوان کارزار لغو گام به گام اعدام - لگام)

هر سال که می‌گذرد، مجازات اعدام در جمهوری اسلامی ایران قربانیان بیشتری می‌گیرد. ایران نسبت به جمعیتش، بالاترین رتبه اجرای حکم اعدام را در جهان دارد. تنها در پنج سال گذشته بیش از  سه هزار نفر در ایران اعدام شده اند. 
مجازات در جمهوری اسلامی برای تنبّه و تربیت مجرم و پیشگیری از تکرار جرم نیست. هدف از مجازات، به ویژه مجازات‌هایی مانند شلاق، سنگسار و بریدن دست و پا که ریشه در بربریت و دوران جاهلیت بشر دارند، انتقام‌جویی و ایجاد ترس در جامعه است. 
در این میان و از همان ابتدا، مجازات اعدام مهمترین حربه جمهوری اسلامی برای ایجاد وحشت در میان شهروندان بوده است. اعدام در ملاء عام، اعدام‌های سال‌های پس از انقلاب، کشتار هزاران زندانی سیاسی در 1367، قتل‌های سیاسی 1377، اعدام‌های ماه های اخیر و کشتار 16 زندانی بلوچ برای انتقامجویی، نمایانگر نگاه جمهوری اسلامی به حُرمتِ جان آدمی و کرامت انسانی است.
امروزه، بسیاری از کشورهای جهان مجازات اعدام را از دایره احکام قضایی خود حذف کرده اند و بسیاری از کشورها که مجازات اعدام را هنوز در قوانین جزایی خود دارند در عمل آن را اجرا نمی‌کنند، در حالیکه در ایران نه تنها سالانه صدها قربانی به خاطر جرائم عادی اعدام می‌شوند، بلکه شهروندانی به خاطر افکار و ابراز عقایدشان پای چوبه دار می‌روند.
ما با مجازات اعدام، به هر دلیل و در هر شکل آن، مخالفیم و خواستار لغو کامل این مجازات وحشیانه در ایران هستیم و بر این باوریم که باید هرچه زودتر دفتر مجازات اعدام برای همیشه در کشورمان بسته شود.
ما انتشار فراخوان «کارزار لغو گام به گام اعدام» را از طرف تعدادی از نویسندگان، هنرمندان و فعالان حقوق بشر در ایران، اقدامی انسانی می‌دانیم و از آن پشتیبانی می‌کنیم، با امید به اینکه این اقدام گامی بلند در راستای لغو کامل مجازات اعدام در ایران باشد.
ما از همه ایرانیان آزاده، و نهادهای حقوق بشری دعوت می‌کنیم تا با پشتیبانی از این فراخوان و تقویت این کارزار، جنبش شهروندی برای لغو مجازات اعدام را در ایران گسترش دهند تا در فردایی نه چندان دور این مجازات غیر انسانی برای همیشه از قوانین ایران حذف شود.


ایمیل برای تماس : laghve.edam@gmail.com

**********************************
فراخوان کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) جهت حذف هرچه سریع تر شیوه های بیرحمانه اعدام

مردم بزرگوار ایران!
ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته ی خویش باز می دارد، راه بر آرامش روانی مردم می بندد و هرگونه فرصت اصلاح و بهسازی را از دسترس آنان دور می دارد. جامعه ای که تنش و تندی را از زمان زایش با زندگی مردم خویش در آمیزد به پیری زودرس دچار خواهد شد و هرگز به گوهر سلامت و رشد راه نخواهد برد. آن گاه که خشونت به قوانین جاری راه جوید، تربیت نسل های نو روندی وارون می پذیرد، بدان سان که در این روند نادرست پویه ی اجتماعی جامعه، جایی برای آرام زیستن، بخشایش، مهربانی و سلامت روانی بر جا نمی ماند.
اگر بتوان اعدام را، در کلیت آن، نوعی خشونت ناگزیر به شمار آورد که پذیرش چنین انگارشی دشوار و به دور از اقتضای منش انسانی است – اعدام در ملاء عام، بی گمان، بی رحمی و قساوت آشکار را به نمایش می گذارد و ما به ناگزیر روزی باید از این خشونت ناپسند و افراط گرایانه دست بشوئیم.
در فردایی محتوم، ضرورت های تربیتی، ما مردم ایران را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اعدام مجرمان و متهمان، از هر سنخ و گروه، دست برداریم و به جای آن به اعمال شیوه های سازنده ی تربیتی بپردازیم.
آری! سر انجام روزی فرا خواهد رسید که ما از اعدام، به ویژه در ملاء عام، بپرهیزیم و به سال های هدر شده ی عمر شهروندانی که می توانستند با دیدن آموزش درست بنیاد، در بهروزی و بهسازی فردای مردم موثر از کار در آیند بیندیشیم و با دریغ و افسوس به آن بنگریم.
با توجه به این حقایق آشکار، ما امضاء کنندگان این فراخوان با دریافت ضرورت نفی شیوه ی خشونت آمیز مجازات اعدام، انجام دادن اقدام های پی آیند را خواهانیم و پیگیری در راه تامین زمینه های آن را از همه ی مخاطبان این فراخوان انتظار داریم.
۱-  گام نهادن سریع در مسیر انجام دادن آموزش تربیتی مجرمان و متهمان و عمومیت دادن به این اقدام، به مثابه ی شیوه ی عملی لغو گام به گام مجازات اعدام در کوتاه ترین زمان ممکن، بر اساس بهره برداری بهینه از منابع کلان مالی کشور.
۲-  کودکان و نوجوانانی که هنگام ارتکاب جرم در سنینی کمتر از سن قانونی به سر می برده اند لازم است از شمول این مجازات، حتی پس از رسیدن به سن قانونی معاف شوند، زیرا اگر هنگام ارتکاب جرم به رشد عقلی رسیده بودند مرتکب جرم نمی شدند.
۳-  بایسته است که اعدام در ملاء عام و قطع دست و پا به عنوان وحشیانه ترین شیوه ی گرفتن جان انسان ها در اسرع وقت نفی و از شمول قوانین کشور حذف شود.
۴-  اقدامی انسانی است اگر سنگسار کردن مجرمان، به عنوان یکی از دلخراش ترین و پردرد و رنج ترین شیوه های اعدام از شمول قوانین کشور حذف شود.
۵-  زندانی سیاسی و عقیدتی بر پایه ی اعتقادات و انتظارات خود و حقوق و آزادی های بدیهی شهروندی و انسانی وارد انواع اقدام سیاسی می شود، بنا بر این شایسته است که هرگونه افراد و متهمان از این قبیل، به هر روی و هر دلیل، از شمول مجازات اعدام مبرا بمانند.
ما تمامی ایرانیانی که خواهان کاهش و حذف روشهای خشونت افزا در جامعه هستند را به یاری می طلبیم تا با همراهی و پشتیبانی از کارزار «لغو گام به گام اعدام»، بر ترویج شیوه های خشونت آمیز در کشورمان «لگام» زنیم.

فراخوان دهندگان اولیه:
بابک احمدی (نویسنده و مترجم) - سیمین بهبهانی (نویسنده و شاعر) - علی رضا جباری (نویسنده و مترجم) -  فریبرز رئیس دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی) - پروین فهیمی (فعال حقوق بشر - مادر شهید سهراب اعرابی) - اسماعیل مفتی زاده (فعال حقوق بشر) - محمد ملکی (فعال سیاسی و رییس اسبق دانشگاه تهران) - محمد نوری زاد (نویسنده و فیلمساز).
از تمامی هموطنان و فعالانی که مایل به همراهی و پشتیبانی از این فراخوان هستند دعوت می شود که پیام حمایت خود را به آدرس الکترونیکی زیر بفرستند و به صفحه فیس بوک کارزار «لغو گام به گام اعدام (لگام)» بپیوندند و پیام خود را برای درج در صفحه ارسال کنند.

ایمیل فراخوان: karzar.legam@gmail.com

صفحه فیس بوک کارزار «لغو گام به گام اعدام (لگام)» : www.facebook.com

۱ نظر:

  1. پشتیبانی از کمپین «نه به اعدام و خشونت حکومتی».

    اگاهی یافتم گروههای گوناگون سیاسی و اجتماعی دست به راه اندازی کمپین های مختلف در « نه به اعدام و خشونت حکومتی » زدند. من به سهم خود به عنوان یک شهروند ایرانی از همه ی این کمپین ها پشتیبانی می کنم و خودم را عضو ان ها می دانم و این همبستگی را شادباش می گویم. در ضمن، اعتراضات اجتماعی مسالمت امیز مثل اعتراضات در کردستان،اعتصاب غذا در زندان قزل حصار کرج و میتینگ خانواده های زندانیان محکوم به اعدام نیز به راه افتاده که نشانگر یک جنبش مسالمت امیز اجتماعی است که می تواند پشتوانه ی عملی« نه به اعدام و اری به زندگی »باشد. دعوت می کنم از همه ی این اکسیون ها پشتیبانی کنیم تا به جنبش مورد نظر برای بازداشت حکومت از اعدام بیشتر دسترسی یابیم.

    حشمت اله طبرزدی/تهران/ایران/9/اذرماه/1392 خورشیدی.

    پاسخحذف