۱۳۹۴ آذر ۱۶, دوشنبه

همبستگی برای حقوق بشر در ایران: به مناسبت روز جهانی حقوق بشر و محکومیت جمهوری اسلامی ایران


به مناسبت روز جهانی حقوق بشر و محکومیت جمهوری اسلامی ایران
مردم جهان و مدافعان حقوق بشر، امسال در دهم دسامبر، در ۵۸ امین سالگرد پیدایش پیمان جهانی حقوق بشر، در شرایطی به پیشواز روز جهانی حقوق بشر می روند که حکومتگران اسلامی، مانند سال های گذشته همچنان در رده های بالای لیست کشورهای ناقض حقوق بشر در جهان قرار دارند.
مردم ایران، همانند سال های پیشین از ابتدائی ترین حقوق شهروندی مندرج در اعلامیه حقوق بشر، از قبیل تساوی حقوق زن ومرد، حق آزادی بیان و اندیشه، حق آزادی گویش به زبان مادری، حق کار، امنیت قضائی و اجتماعی، حق اعتصاب و تجمع … محرومند.

جمهوری اسلامی هرگونه حرکت سیاسی، صنفی و مدنی را به شدیدترین وجهی سرکوب می نماید و فعالان جنبش های مدنی و حقوق بشری را دستگیر و به حبس های طولانی مدت محکوم می کند. آز آزادی احزاب و سندیکاهای مستقل کارگری خبری نیست.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در گزارش سالانه خود به سازمان ملل، ضمن ارائه نمونه های فاحشی از نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، از افزایش تعداد اعدام شدگان در ایران در سال جاری ابراز نگرانی کرده است. او می گوید که درهفت ماه نخست سال جاری حدود ۷۰۰ نفر در ایران اعدام شده اند که در میان آنان زنان و کودکان زیر ۱۸ سال نیز وجود دارند.
در این گزارش آمده است که از نظر درصد تعداد اعدامیان نسبت به جمعیت کشورها، متاسفانه، ایران مقام اول را در دنیا دارد.
همانطوری که متاسفانه، در طی۳۶ سال گذشته، در اثر سیاست های زمامداران حکومت فقاهتی، از نظر فقر، فحشا، مصرف و قاچاق مواد مخدر، ویرانی منابع آبی، نفتی و محیط زیست، ترویج خشونت، تبعیض های دولتی و فرار مغزها وغیره، ایران دارای جایگاهی در رده کشورهای بدنام دارد. گزارشگر سازمان ملل اظهار امیدواری کرده است که با امضای توافق هسته، وضعیت حقوق بشر درایران بهبود پیدا کند!

در روز جهانی حقوق بشر، ما نهادهای حقوق بشر ایرانی لازم می دانیم به اطلاع گزارشگر سازمان ملل و تمامی آزادیخواهان و مدافعان حقوق بشر در سرتاسر دنیا برسانیم که طی دو سال گذشته، در میان گرد و غبار مذاکرات هسته ای، نقض حقوق بشر و اعمال وحشیانه جمهوری اسلامی در ایران به شدت گسترش یافته است.

افزایش روز افزون اعدام ها، قطع اعضای بدن متهمان و صدور احکام ضد بشری توسط قوه قضائیه تحت فرمان مستقیم خامنه ای صورت می گیرد.
به قتل رساندن فعالان مدنی در زندان ها (زهرا کاظمی، ستار بهشتی، افشین اسانلو و شاهرخ زمانی…)، یورش به زندانیان سیاسی و کتک زدن و زخمی کردن آنان (حمله نیروهای امنیتی به بند۳۵۰ اوین) و اعمال فشار بیشتر بر هنرمندان و روزنامه نگاران منتقد، همه بیانگر این واقعیت است که علیرغم نرمش سران حکومت اسلامی در مقابل قدرت های خارجی، در این حکومت و پیشینه سیاهش هیچگونه اراده ای برای رعایت حقوق بشر وجود ندارد.
لذا ما مدافعان حقوق بشر در ایران و خارج از کشور، از همه نیروهای صلح دوست و ملل آزادیخواه درخواست می کنیم که مردم ایران و فعالان جنبش های زنان، کارگران، معلمان، دانشجویان و جوانان را برای دستیابی به حقوق شهروندی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر همراهی کنند و حکومتگران جمهوری اسلامی را برای ملزم ساختن به رعایت این حقوق تحت فشار قرار دهند.

همبستگی برای حقوق بشر در ایران

امضاء:
۱ - اتحاد برای ایران ـ بلژیک
۲ - انجمن تئاتر ایران و آلمان، آرکاداش ـ کلن
۳ - انجمن همبستگی ایرانیان - دالاس
۴ - انجمن جمهوریخواهان ایران - پاریس
۵ - انجمن زنان ایرانی - مونترال
۶ - انجمن فرهنگی ایران - سوئیس
۷- انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران/ هامبورگ
۸ - ایران آزاد - کانون دفاع از حقوق بشر، آزادی و دموکراسی – آلمان
۹ - بنیاد اسماعیل خویی
۱۰- پیوندسرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران
۱۱- جامعه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران - سوئد
۱۲- جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران - جنوب کالیفرنیا
۱۳- جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران ـ شاخه بلژیک
۱۴- حامیان مادران پارک لاله - دورتموند
۱۵- حامیان مادران پارک لاله - هامبورگ
۱۶- حامیان مادران پارک لاله - لندن
۱۷- حامیان مادران پارک لاله - فرزنو
۱۸- شبکه همبستگی ملی فرزنو - کالیفرنیا
۱۹- فدراسیون اروپرس
۲۰- کانون فرهنگ و هنر فرزنو
۲۱- کانؤن مدافعان حقؤق بشر کردستان
۲۲- کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
۲۳- کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - شیکاگو
۲۴- کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی - پاریس
۲۵- مادران پارک لاله ایران
۲۶- مادران صلح مونترال
۲۷- همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران - مونترال
۲۸- همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران - نیویورک
۲۹- همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران - لوس انجلس

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر