۱۳۸۸ اسفند ۱۲, چهارشنبه

حکم اعدام یکی از بازداشت شدگان حوادث روز عاشورا «تأیید» شد

حکم اعدام یکی از بازداشت شدگان حوادث روز عاشورا «تأیید» شد
۱۳۸۸/۱۲/۱۲
سایت های خبری نزدیک به معترضان می گویند که دادستانی عمومی و انقلاب تهران از تأیید حکم اعدام محمد امین ولیان، از فعالان دانشجویی ستاد میرحسین موسوی، در دادگاه تجدید نظر خبر داده است.

آقای ولیان که از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه دامغان بوده است، به نوشته وب سایت «کلمه» - متعلق به میر حسین موسوی- در ستاد تبلیغاتی آقای موسوی در این شهر فعالیت داشت و پس از حوادث خشونتبار روز عاشورا در تهران دستگیر شد.

سایت کلمه اضافه کرده است که آقای ولیان «هیچگونه وابستگی فکری و تشکیلاتی به گروه های معاند نظام جمهوری اسلامی و تشکل های غیرقانونی ندارد و تنها با اتهام در دست داشتن سنگ در روز عاشورا بازداشت شده است.»

بر اساس گزارش این سایت، محمد امین ولیان چند روز پس از آن بازداشت شد که «شب نامه ای مبنی بر شرکت او در تظاهرات اعتراضآمیز روز عاشورا در تهران توسط طیفی از دانشجویان افراطی وابسته به بسیج دانشجویی در دانشگاه پخش شد که طی آن خواهان برخورد جدی نیروهای امنیتی و مسئولین دانشگاه با وی شده بودند.»

پس از انتشار این شبنامه محمد امین ولیان بازداشت و به تهران منتقل شد. وی در دادگاه متهمان حوادث روز عاشورا به محاربه و افساد فیالارض متهم شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای ولیان به ریاست قاضی صلواتی، قاضی محاکمههای دستجمعی پس از انتخابات، برگزار شد و در کیفرخواست با استناد به سخنان آیت الله مکارم شیرازی در مورد محارب بودن «حرمت شکنان روز عاشورا» برای وی درخواست اعدام شد.

پیش از این مقامات قضایی ایران گفته بودند که پنج تن از بازداشتشدگان روز عاشورا، متهم به محاربه هستند اما با وجود پایان یافتن رسیدگی به پرونده این افراد، هنوز در مورد احکام صادره برای آنها اطلاع رسانی نشده است.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی تأیید کردهاند که برای ۱۱ نفر از متهمانی که دادگاه آنها پس از برگزاری انتخابات برگزار شده است، حکم اعدام صادر کرده اند.

این در حالی است که وکلای مدافع چند تن از این متهمان، از جمله وکلای آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی که در بهمن ماه امسال به اتهام محاربه اعدام شدند، اعلام کرده اند که اتهام موکلانشان در ارتباط با حوادث پس از برگزاری انتخابات نیست و این افراد حتی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه امسال، بازداشت شده بودند.

در مورد امیر رضا عارفی نیز که به تازگی حکم اعدام وی توسط دادگاه بدوی صادر شده است، محمد مصطفایی، وکیل وی، می گوید که موکلش در ۲۶ فروردین امسال و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده بود.

تا کنون دو حکم اعدام صادره در مورد متهمان محاکمه های پس از انتخابات، در دادگاه تجدید نظر به ۱۲ سال زندان کاهش یافته است و رئیس کل دادگستری تهران نیز با متعارف خواندن صدور حکم حبس برای متهمان به محاربه، تأکید کرده است که صدور حکم اعدام «یکی از گزینه ها برای اتهام محاربه است.»

در قانون مجازات اسلامی، محاربه به معنی استفاده از سلاح برای ایجاد رعب و هراس، و سلب آزادی و امنیت مردم است، اما هواداران فعال گروه های متشکلی که در برابر حکومت اسلامی قیام مسلحانه می کنند، مادامی که مرکزیت این گروه ها باقی باشد، حتی اگر در شاخه های نظامی این گروه ها عضو نباشند محارب شناخته می شوند.

گروه های فعال حقوق بشری و نهادهای بین المللی این گونه اتهامات که زمینه ساز صدور احکام اعدام برای زندانیان سیاسی شده است را رد کرده و از مقام های جمهوری اسلامی خواسته اند تا این گونه اقدامات را متوقف کنند.

با این حال برخی از حامیان تندرو دولت با استقبال از اجرای احکام اعدام برای متهمان محاکمه های هشت ماه اخیر، دستگاه قضایی ایران را تشویق کرده اند که به این رویه ادامه دهد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر