۱۳۹۲ خرداد ۱۶, پنجشنبه

پژواک فریادهای فروخورده ی هزاران زندانی سیاسی قتل عام شده در تابستان67 13


پژواک  فریادهای فروخورده ی هزاران زندانی سیاسی قتل عام شده در تابستان67 13

به همت و تلاش خستگی ناپذیر کمپین "قتل عام 88 " ، روز چهارشنبه پنجم ژوئن  3 201  پارلمان کانادا لایحه ی زیر را به اتفاق آرا به تصویب رساند:

" این مجلس کشتار جمعی زندانیان سیاسی ایران در تابستان 1367 را جنایت علیه بشریت قلمداد کرده و آنرا محکوم می کند  و در بزرگداشت یاد آنهایی که در گورستان دسته جمعی خاوران و دیگر گورهای دسته جمعی ایران به خاک سپرده شده اند ، روز اول سپتامبر را روز همبستگی با زندانیان سیاسی ایران اعلام می دارد."
همچنین در این روز پارلمان انتاریو درکوینز پارک تورنتو نیز با حضور دهها ایرانی شاهد یک رویداد مهم در باره ایران 
بود.  در این روز خانم دکتر هلنا جکسک نماینده انتاریو از شمال ریچموند هیل ، بیانیه ای در محکوم کردن جمهوری اسلامی و همدردی با قربانیان جنایات رژیم ایران بویژه قربانیان قتل عام سال   1367  به شرح زیر خواند:

"تابستان امسال بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در ایران است. در تابستان 1988، هزاران زندانی سیاسی بدون محاکمه اعدام شدند. تخمین های محتاطانه نشان می دهد که حدود 5000 زندانی سیاسی ایرانی در طول این مدت جانشان را از دست دادند.
ارزیابی های مستقل حقوقی بسیاری به این نتیجه رسیدند که این کشتار طبق حقوق بین الملل، جنایت علیه بشریت است.
آنهایی که این جنایات را مرتکب شدند، هرگز محاکمه نشدند، و بازماندگان  قربانیان در انتاریو ، و در سراسر جهان، منتظر عدالت هستند.
 ما می خواهیم مردم حوزه های انتخاباتی ما بدانند که ما حمایتشان می کنیم.
امروز لایحه قتل عام  تابستان ١٩٨٨ به عنوان جنایت علیه  بشریت در پارلمان کانادا مطرح شده و امیدوارم که به رسمیت شناخته شدن این جنایت توسط پارلمان فدرال کمی از دردهای ایرانیان در سراسر کانادا را  التیام بخشد ."
در همین نشست به پیشنهاد دکتر رضا مریدی برای ادای احترام به زندانیان قتل عام شده در سال شصت و هفت یک دقیقه سکوت درخواست و اجرا شد .


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر